Убав ден да се умре машки

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Убав ден да се умре машки (англиски: A Good Day to Die Hard) е американски филм, во режија на Џон Мур. Главните улоги ги толкуваат: Брус Вилис, Џеј Кортни, Себастијан Кох, Мери Елизабет Винстед итн. Филмот е петто продолжение на серијалот „Умри машки“.

Содржина[уреди | уреди извор]

Полицискиот детектив Џон Меклејн (го игра Вилис) пристигнува во Москва за да го пронајде својот отуѓен син Џек. Тој е вџашен кога ќе открие дека Џек работи на тајна задача да го заштити Комаров, човекот што издава важни државни тајни.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Антена, број 859, 12.12.2014, стр. 21.