Убавицата и ѕверот (филм од 1991)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Убавицата и ѕверот (англиски: Beauty and the Beast) е американски анимацијафилм од 1991 година во производство на компанијата Walt Disney Pictures. Објавен е на 22 ноември 1991 и е триесет филм во династијата на Дизни.