Убавицата и ѕверот (цртан филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија

„Убавицата и ѕверот“ (англиски: Beauty and the Beast) е американски цртан филм од 1991 година. Ова е 30-тиот долгометражен цртан филм изработен во продукцијата на „компанијата Волт Дизни“.