УНОСТАТ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Програма за оперативни сателитски апликации на УНИТАР
КратенкаУНОСТАТ
Основана2001[1]
ВидUnited Nations Programme
Правен статусАктивност
СедиштеЖенева, Швајцарија
РаководителЕјнар Бјорго
Мреж. местоwww.unosat.org

УНОСАТ била основана во 2001 година како оперативна, интензивно технолошка програма на Институтот за обука и истражување на Обединетите нации (УНИТАР). УНОСАТ обезбедува анализа на сателитски слики и развој на капацитети на системот на ООН, земјите-членки на ООН и нејзините партнери. Работата на програмата поддржува донесување одлуки засновани врз докази за мир, безбедност и издржливост. Производите на УНОСАТ се користат како одговор на хуманитарни кризи и за спроведување на Агендата за одржлив развој во 2030 година.

Тимот на УНОСАТ главно е составен од аналитичари за ГИС, геолози, хидрогеолози и хидролози, поддржани од ИТ инженери, програмери и експерти за управување

Седиштето на УНОСАТ е во Европската организација за јадрено истражување (ЦЕРН) во Женева, Швајцарија со регионално присуство во Бангкок, Најроби и Нџамена.

Користена литература[уреди | уреди извор]

  1. „Management change at UNOSAT“. UNOSAT. Посетено на 2009-04-09.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]