Трихотиломанија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Esculaap4.svg    Ве молиме, обрнете внимание на ова важно предупредување
во врска со темите од областа на медицината (здравјето).Trichotillomania
Trichotillomania 1.jpg
Класификација и надворешни извори
Специјалностпсихијатрија, психологија
МКБ-10F63.3
МКБ-9312.39
DiseasesDB29681
MedlinePlus001517
eMedicinederm/433 ped/2298

Трихотиломанија е растројство во контролата на импулсите. Главен симптом е кубење на влакна од телото, обично од косата, но и од други делови од телото[1][2].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Franklin, Martin E; Zagrabbe, Kathryn; Benavides, Kristin L (9 January 2014). „Trichotillomania and its treatment: a review and recommendations“. Expert Review of Neurotherapeutics. 11 (8): 1165–1174. doi:10.1586/ern.11.93. PMC 3190970. PMID 21797657.
  2. Pittenger, Christopher (2017). Obsessive-compulsive Disorder: Phenomenology, Pathophysiology, and Treatment (англиски). Oxford University Press. стр. 541. ISBN 9780190228163.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]