Тринити Палмето Поинт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тринити Палмето Поинт
Trinity Palmetto Point
парохија
Земја Свети Кристофер и Невис
Најголемо нас. место Бојдс
адм. центар Палмето Поинт
Површина 16 км2
Население 1.692 (2001 проц.)
Густина 108,18 /km² (280 /sq mi)

Тринити Палмето Поинт е една од 14 парохии во Свети Кристофер и Невис. Парохијата се наоѓа на островот Свети Кристофер. Според големината, оваа парохија е на шестото место во државата. Административен центар на парохијата е Палмето Поинт.

Населени места[уреди | уреди извор]

Административен центар - Палмето Поинт

Села:

  • Бојдс - најголемо село
  • Кемпс
  • Челенџерс
  • Конпипс
  • Хамингбрд
  • Матинглеј
  • Стоун Форт
  • Вест Фарм

Поврзано[уреди | уреди извор]

Координати: 17°19′38″N 62°46′13″W / 17.32722° СГШ; 62.77028° ЗГД / 17.32722; -62.77028