Трејнспотинг (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Трејнспотинг (Trainspotting - Препознавање на возови) е култен филм од 1996 година, номиниран за оскар и награден со BAFTA. Режисер на филмот е Дени Бојл, а филмот е заснован на истоимениот роман на Ирвин Велш. Филмот е за животот на група зависници од хероин од Единбург. Во филмот главните улоги се поделени помеѓу Јуан Мегрегор како Марк Рентон, Јуан Бремнер како Спад, Џони Ли Милер како Скик Бој, Кевин Меккид како Томи, Роберт Карлајл како Бегби и Кели Мекдоналд како Даен. Авторот Ирвин Велш има епизодна улога во филмот како дилерот на дрога Мајки Форестер.