Трета среќа (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија

„Трета среќа“ (српски: Трећа срећа) — југословенски филм од 1995 година, во режија на Драгослав Лазиќ. Главните улоги ги играат: Радош Бајиќ, Ања Поповиќ, Велимир Бата Живојиновиќ и Милена Дравиќ.[1]

Синопсис[уреди | уреди извор]

Секула останува сам со децата, па затоа го менува името и заминува кај својот богат вујко. Вујкото се подготвува да се ожени со жена која е многу помлада од него, која истовремено му се допаѓа и на Секула, а која ја бара мафијата. На крајот се прави тројна свадба: вујкото се жени со месната гатачка, роднината се жени со една танчерка, а неговиот најстар син со својата девојка.

Наводи[уреди | уреди извор]