Трафулско Езеро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Трафулско Езеро
Lago Traful
Трафулско ЕзероLago Traful -
Место Flag of Neuquen province in Argentina.gif Неукен
Координати 49°35′S 72°30′W
Тип ледничко езеро
Главен истек Трафулска Река
Земји во сливот  Аргентина
Површина 70 км²
Макс. длабочина 300 м
Населени места Трафул

Трафулското Езеро (шпански: Lago Traful) е ледничко езеро сместено во покраината Неукен, Аргентина. Има вкупна површина од 70 км². Езерото е стартна точка на Трафулската Река која се влева во езерото Науел Уапи.


Надворешни врски[уреди | уреди извор]