Прејди на содржината

Тотенкоп (рид)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ридот со кулата за комуникации

Тотенкоп е рид во Баден-Виртемберг, Германија, кој ја формира највисоката точка во регионот Кајзерстул. Ридот е поврзан со кула за набљудување и кула за комуникација Дојче Телеком од 120 метри. Грозје и овошје се одгледуваат на неговите падини.

Потекло на поимот[уреди | уреди извор]

Името на ридот Totenkopf, што значи череп, датира од средниот век кога се велело дека ридот е преполн со черепи. Германскиот крал Ото, кој подоцна станал Свети Римски Цар Ото III, го избрал овој рид како место за убивање по денот на сослушувањето близу Сасбах на Кајзерстухл и неговите пресуди биле извршени овде. Осудените лица биле обезглавени, и скоро потоа ридот бил наречен Тотенкоп (т.е. Череп).[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Hans Jürgen Kugler: Südwest: Die Totenköpfe auf dem Kaiserstuhl(i.e. The Skulls on the Kaiserstuhl), Badische Zeitung, 6. September 2011