Тота (езеро)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тота
Laguna de Tota
Тота Laguna de Tota - Сателитска снимка. Аквинтанија е градот од десно
Сателитска снимка. Аквинтанија е градот од десно
Место Бојака
Земји во сливот Колумбија
Површина 55 км2
Најг. длабочина 60 m
Населени места Аквинтанија

Тота (шпански: Laguna de Tota) е најголемото езеро во Колумбија, кое е сместено на истокот од департманот Бојака. Покрива површина од 55 км2 и длабоко е 60 m.

Најголем град на езерскиот брег е Аквинтанија, кој е сместен на источната страна.

Езерото е дом на неколку видови на ендемски птици како американста џуџеста чапја (Ixobrychus exilis bogotensis), колумбиста црноглава патка (Oxyura jamaicensis andina), аполинарски врен (Cistothorus apolinari) и др.

Околината околу езерото е најголемиот производен регион на кромид во Колумбија.