Торомонски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Торомонски јазик
Toromona
Застапен воБоливија
Народ200 (1983)
Говорнициисчезна?  [1]
Јазично семејство
такански
 • араонајско-такански
  • кавиненско-такански
   • такански
    • торомонски јазик
Статус
Службен воБоливија
Јазични кодови
ISO 639-3tno

Торомонскиот (Toromona), познат и како торомонајски или торомоноански јазикисчезнат јазик кој се зборвал во Боливија. Јазикот е дел до западната група на такански јазици. Во 1983 година биле објавено дека јазикот го зборуваат околу 200 жители, но од тогаш не се забележал активен зборувач на јазикот. Според уставот на Болвија, јазикот е еден од службените јазици во државата.

Поврзано[уреди | уреди извор]

 1. Торомонски јазик - Ethnologue (XVI изд, 2009)