Теќе-џамија (Велешта)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Теќе-џамија

Поглед на селската џамија

Координати: Координати: 41°14′33.01″N 20°38′32.27″E / 41.2425028° СГШ; 20.6422972° ИГД / 41.2425028; 20.6422972
Место Велешта
Архитектура
Минариња 1

Теќе-џамија — една од двете џамии во селото Велешта, во Општина Струга, Македонија.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.