Терпсихора

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Терпсихора, грчка муза на музиката

Терпсихора во старогрчката митологија била муза заштитничка на танцот. Нејзиното име значи „она која сака да игра“. Претставена е прекриена со венци од цвеќеиња, како игра и свири на харфа.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]