Теорија на суперструните

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Теорија на суперструните (теорија на супержиџите) — обид да се објаснат сите честички и основни сили на природата преку една теорија, со тоа што ќе се сфатат како вибрации на тенки суперсиметрични струни — суперструни. Теоријата на суперструни е кратенка за теорија на суперсиметричните струни, бидејќи спротивно на теоријата на бозонски струни, ова е верзија на теоријата на струните која ги вклучува фермионите и суперсиметријата.

Наводи[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]