Прејди на содржината

Теодор Лојполд

Од Википедија — слободната енциклопедија

Теодор Лојполд (гер. Theodor Leupold) бил германски велосипедист кој учествувал на првите Олимписки игри во 1896 година во Атина.

Животопис[уреди | уреди извор]

Учествувал во две велосипедски дисциплини на Велодром.

Лојполд и осум други натпреварувачи учествувале на трката на 100 километри на велодромот. На почетокот на трката, тој се држел добро, но морал да се откаже на триесет и првиот километар. Само двајца натпреварувачи ја завршиле трката.

Во трката за спринт на 333,3 метри од почетниот старт. Поделбата била петта со резултат од 27,0 секунди.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]