Прејди на содржината

Теодора Влашка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Теодора
Царица-придружничка на Бугарија
На позиција1331–1345
ПретходникТеодора Палеологина
НаследникСара-Теодора
Роден(а)Влашка
Починал(а)Бугарија
СопругаЈован Александар
ДецаМихаил Асен IV
Јован Страцимир
Иван Асен IV
Василиса?
ТаткоБасараб I
МајкаДоамна Маргарета

Теодора Влашка ― ќерка на Басараб I Влашки (вл. 1310–1352) и дамата Маргарета.[1][2] Се омажила за Јован Александар Бугарски како негова прва сопруга. Овој брак створил четири деца - Михаил Асен, Јован Страцимир, Иван Асен и Василиса. Во 1345 година царот Јован Александар се развел од царицата Теодора и ја испрати во манастир како калуѓерка под името Теофана.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. P. P. Panaitescu, Mircea cel Bătrân, Corint, București, 2000, p. 37 and p. 45, n. 25
  2. Constantin C. Giurescu, Istoria Românilor, All Educaţional, București, 2003, p. 299-300
Претходник
Теодора Палеологина
Царица-придружничка на Бугарија
1331–1345
Наследник
Сара-Теодора