Теила Хакими

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Теила Хакими
תהילה חכימי
Tehila Hakimi headshot - a slightly fuzzy image of Tehila Hakimi, from the shoulders up. She is wear a white tank top. She has dark hair, shoulder-length, and is wearing glasses.
НационалностИзраел
ЗанимањеПоет, автор

Теила Хакими (на хебрејски: תהילה חכימי, родена на 27 февруари 1982) е израелска поетеса и автор, и е клучен член на движењето Мизрахи Арс поетика.

Биографија[уреди | уреди извор]

Хакими, која има диплома по механичко инженерство,[1] почнала да ја објавува својата поезија во 2013 година во списанијата „Мехав“ и „Маајан“, и во две антологии - збирка песни од Бершеба, а втората антологија Арс поетика, уредена од Ади Кејсар.

Нејзината прва збирка поезија „Утре ќе работиме“ била објавена во 2014 година. Книгата ја доби наградата за книжевност на Бернштајн за 2015 година.[2]

Хакими ја уредила детската книга Попладневни деца во 2015 година од Авихаи Нири, илустрирана од Лирон Коен.[3]

Нејзината втора книга „Во водата“ е графички роман, создаден во соработка со илустраторот Лирон Коен, и била објавена во 2016 година.[4]

Хакими ја доби наградата за нови поети од Министерството за култура во 2015 година.[5]

Книги[уреди | уреди извор]

  • 2014 - מחר נעבוד, (Утре ќе работиме, Тангиер издаваштво)
  • 2016 - במים, (Во вода)
  • 2018 - חֶבְרָה , (Друштво, Рислинг - Оригинална израелска книжевна серија)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "תהילה חכימי". Granta Magazine. Посетено на March 18, 2019.
  2. נטע עמית (December 21, 2018). "אישה בכלוב של זהב". Посетено на March 18, 2019.
  3. "הסופרת תהילה חכימי". ליסה פרץ משוחחת. March 10, 2019. Посетено на March 18, 2019.
  4. "במים נובלה גרפית". מגדלור. Посетено на March 18, 2019.
  5. גילי איזיקוביץ (February 11, 2015). "עדי קיסר ויואב בן ארי בין זוכי פרס משרד התרבות למשוררים ולסופרים בראשית דרכם". Ha'aretz. Посетено на March 18, 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]