Тања Каришик-Кожарац

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Каричик на ECH 2017

Тања Каришик-Кожарац (моминско презиме: Каричик; родена на 23 јули 1991) — крос-кантри скијач и биатлонист од Босна и Херцеговина, која се натпреварува од 2009 година. Таа завршила на 72. место во дисциплината 10 км на Зимските олимписки игри 2010 во Ванкувер, и 65. во дисциплината 10 км на Зимските олимписки игри 2018 во Пјонгчанг.

Нејзиното последен соло учество во кариерата било на 5км настан во Босна и Херцеговина во 2009 година.

Нејзин сопруг е Немања Кожарац, уште еден босански биатлонист.

Користена литература[уреди | уреди извор]