Тахо (езеро)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тахо
Lake Tahoe
Lake Tahoe NV.jpg
Поглед кон источниот брег на езерото Тахо (во Невада)
Подрачје Калифорнија и Невада
Координати
Главни истеци Траки
Сливни земји САД
Најг. должина 22 ми ([convert: unknown unit]) км
Најг. ширина 12 ми ([convert: unknown unit]) км
Површина

{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“

 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“
}}191 ми (490 km2): км2
Прос. длабочина 1,000 ст (300 м) м
Најг. длабочина 1,645 ст (501 м) м
Зафатнина 36 cu mi (150 km3)[1] км3
Проточност 650 години
Брег 71 ми ([convert: unknown unit]) км
Надм. височина 6,225 ст (1,897 м) м
Замрзнато Никогаш

Тахо — езеро во САД. Според длабочината Тахо е петто езеро во светот. Езерото се создало во големата длабнатина меѓу два раседа, која била преградена подоцна од текот на лавата. Иако го полнат поточиња од сите страни околу брегот, најголемата притока се наоѓа на јужниот дел, меѓу горните мочуришта Траки. Реката Траки истекува во северозападниот дел во Невада. Езерото Тахо е популарна туристичка атракција.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. van der Leeden; Troise; Todd (1990), The Water Encyclopedia (2nd изд.), Chelsea, MI: Lewis Publishers, стр. 198–200