Прејди на содржината

Тамур (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
реката Тамур

Тамур ( непалски: तमोर नदी ) е голема река во источен Непал. Потекнува од снеговите на гребенот Канченџунга и тече главно во јужниот и југозападниот правец [1]. На 10 километри над градот Чатра се спојува со реките Сун-Коси и Арун, со што се формира реката Сапт-Коси.

Тамур носи 19% од протокот на вода Сапт-Коси (Сонце-Коси носи 44%, Арун - 37%) [2].

  1. „A complete guide to Nepal's rivers // Sun Kosi River Trip“. www.visitnepal.com. Архивирано од изворникот на 2013-03-11. Посетено на 2010-05-14. Занемарен непознатиот параметар |dead-url= (help)
  2. K.L.Rao. „India's Water Wealth“. Архивирано од изворникот на 2012-11-05. Посетено на 2010-05-25. Занемарен непознатиот параметар |dead-url= (help)