Талибанска офанзива (2021)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Талибанска офанзива во 2021 година, наречена уште и летната офанзива — воена офанзива на талибанската бунтовничка група и други милитанти сојузници против Исламската Република Авганистан, со која паднала републиката со седиште во Кабул и бил означен крајот на речиси 20-годишната војна во Авганистан, која започнала по инвазијата на Авганистан од САД.

Офанзивата започнала на 1 мај,[1][2] за време на повлекувањето на американските војници и меѓународните сојузници од Авганистан.[3] За три месеци од почетокот на офанзивата, талибанците постигнале значителни територијални придобивки во поруралните места, зголемувајќи го бројот на области под нивна контрола од 73 на 223. На 6 август талибанците лансирале напади врз главните градови на покраините, при што повеќето градови се предале без борба.[4] Овој дел од офанзивата кулминирал на 13 август со победи на талибанците во повеќенеделните битки за големите градови како Херат, Кандахар и Лашкарга.[5] На 15 август претседателот Ашраф Гани го напуштил Авганистан,[6] а талибанците го зазеле главниот град Кабул без отпор. Така, владата на Исламската Република Авганистан паднала,[7] при што де факто власта во земјата била преземена од талибанците и бил возобновен Исламскиот емират Авганистан.[8][9][10]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Taliban launches major Afghan offensive after deadline for U.S. pullout“. Reuters. 4 May 2021. Архивирано од изворникот 10 August 2021. Посетено на 7 August 2021.
  2. De Luce, Dan; Yusufzai, Mushtaq; Smith, Saphora (25 June 2021). „Even the Taliban are surprised at how fast they're advancing in Afghanistan“. NBC News. Архивирано од изворникот 7 July 2021. Посетено на 8 July 2021.
  3. Robertson, Nic (24 June 2021). „Afghanistan is disintegrating fast as Biden's troop withdrawal continues“. CNN. Архивирано од изворникот 9 July 2021. Посетено на 9 July 2021.
  4. George, Susannah (16 August 2021). „Afghanistan's military collapse: Illicit deals and mass desertions“. The Washington Post. Архивирано од изворникот 16 August 2021. Посетено на 17 August 2021.
  5. „Mass Afghan government surrenders as Taliban fighters overrun three key cities in sweeping territorial gains“. Washington Post (англиски). ISSN 0190-8286. Посетено на 2021-12-09.
  6. „Afghan president says he left country to avoid bloodshed“. Reuters (англиски). 15 August 2021. Архивирано од изворникот 15 August 2021. Посетено на 16 August 2021.
  7. Seir, Ahmed; Faiez, Rahim; Akghar, Tameem; Gambrell, John (15 August 2021). „Official: Taliban negotiators head to presidential palace“. Associated Press. Associated Press. Архивирано од изворникот 15 August 2021. Посетено на 15 August 2021.
  8. „Taliban sweep across Afghanistan's south, take 3 more cities“. AP News (англиски). 13 August 2021. Архивирано од изворникот 13 August 2021. Посетено на 13 August 2021.
  9. Akhgar, Tameem; Faiez, Rahim; Krauss, Joseph (14 August 2021). „Taliban capture key northern city, approach Afghan capital“. Associated Press News. Архивирано од изворникот 14 August 2021. Посетено на 14 August 2021.
  10. „Taliban gains control of Jalalabad, one of two cities in Afghan control“. The Jerusalem Post | JPost.com (англиски). Архивирано од изворникот 15 August 2021. Посетено на 15 August 2021.