Тагојски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тагојски јазик
ŋɔ̹́ɡɔ̹́lɛ̹́
Застапен воСудан
Говорници≈15.000  
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3tag

Тагојски јазик — дел од подгрупата на рашадски јазици од поголемото семејство кардофански јазици. Јазикот е сроден со тегалскиот јазик, но за разлика од него, тагојскиот јазик има развиено сложен систем на именки. Тагојскиот јазик го зборуваат околу 15.000 луѓе во Судан. Јазикот има неколку дијалекти, меѓу кои се умалски, гојски, морепски и орички дијалект.

Фонологија[уреди | уреди извор]

Согласките во тагојскиот јазик се:

p t c k
f s
r
l
m n ɲ
y w

ʃ, h, z може да се сретнат во зборови од арапско потекло. Системот на самогласки не е сосема јасен, но веројатно е составен од: a, e, i, o, u, ɛ, ɔ, ɪ, ʊ, ə.

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Thilo C. Schadeberg & Philip Elias, based on the notes of Fr. Carlo Muratori. A Description of the Orig Language (Southern Kordofan). Archief voor Antropologie Nr. 26. Centre Royal de L'Afrique Centrale: Tervuren, 1979.

Поврзано[уреди | уреди извор]