Прејди на содржината

Сњежана Трибусон

Од Википедија — слободната енциклопедија

Сњежана Трибусон (родена на 8 февруари 1957 година) е хрватска сценарист и филмски режисер родена е во Бјеловар. Дипломирала филмска и ТВ режија во 1981 година на Академијата за драмска уметност во Загреб, каде што предавала филмска и ТВ режија од 2004 година. Таа режирала цела серија ТВ драми и филмови, вклучувајќи ги наградените Октавијан Црна хроника или Денот на жената и Три љубовни приказни. Таа потпишала цела серија телевизиски емисии и серии. Нејзиното играно деби, Признание, било наградено со три Златни Арени во 1996 година. „Тројца мажи“ на Мелита Жганјер (1998) била наградена со седум награди, а филмот „Богот на поголемото зло“ освоила две златни арени. Со Горан Трибусон ги потпишала сценаријата за 55 епизоди од телевизискиот хит Одмори се, си дереживо, а режирала и дваесет епизоди од серијата. Во 2016 година го заврши својот последен филм All the Best, за кој го напишала и сценарио. Филмот All the Best, освоил 15 награди..[1]

Избрана филмографија[уреди | уреди извор]

година Наслов Улога Белешки
1998 година Тројцата мажи на Мелита Жгањер
2002 година Не дај Боже да се случи нешто полошо

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „HFS | Hrvatski filmski savez | Produkcija - Autori | Snježana Tribuson“.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Предлошка:Golden Arena for Best Screenplay