Суарта Речи

Од Википедија — слободната енциклопедија

Суарта Речи (позната и како Суарта Дервиши; р. 9 ноември 2000)[1][2]македонска фудбалерка, која игра како голманка за репрезентацијата на Македонија.

Меѓународна кариера[уреди | уреди извор]

Речи го имала своето деби за репрезентацијата на Македонија на 17 септември 2021 година, против Англија.[3] Македонија го загуби натпреварот со 8-0, но Речи доби пофалби за нејзиниот настап.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Crocker, Tom (17 September 2021). „England Women hit EIGHT in St Mary's rout of North Macedonia“. Southern Daily Echo. Посетено на 21 September 2021.
  2. „Northern Ireland off to bright start in World Cup qualifiers, England win 8-0 but new boss expected more“. The42. 17 September 2021. Посетено на 21 September 2021.
  3. „England vs North Macedonia“. Global Sports Archive. Посетено на 21 September 2021.
  4. McLaughlin, Luke (17 September 2021). „England 8-0 North Macedonia: World Cup 2023 qualifying – as it happened“. The Guardian. Посетено на 21 September 2021.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]