Струјно мешање

Од Википедија — слободната енциклопедија

Струјно мешање или конвективно мешање — поим во хидродинамиката кој означува вертикален пренос на течност и неговите својства. Во многу важни океански и атмосферски феномени, струењето е поттикната од разликите во густината во течноста, на пр. тонењето на студена, густа вода во поларните региони на светските океани; и издигнување на топол, помалку густ воздух за време на формирањето на кумулонимбусни облаци и урагани.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. CIMAS (2008). „Ocean Surface Currents Glossary“. NOPP. Архивирано од изворникот на 2011-10-28. Посетено на 7 февруари 2009.

Дополнителна литература[уреди | уреди извор]