Стина Аронсон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Стина Аронсон (1892–1956) била шведска писателка. Сметана за модернистка, таа се стекнала со слава со својот роман „ Hitom himlen“ (Оваа страна на небото) (1946) во кој ги претставила жените фармери на северот на Шведска. [1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Swedish Literature in the 20th Century“. Samenland.nl. Посетено на 20 January 2015.