Стејси Деш

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Стејси Лаурета Деш  (Бронкс, Њујорк 20 јануари 1967) е американска глумица и водителка.

Приватен живот[уреди | уреди извор]

Стејси Деш е родена во Бронкс, Њујорк.

Нејзин прв сопруг е Дејмон Даш, е основач на музичката продукција на Roc-A-Fella во Њујорк. Деш го завршил средното училиште Панамус во 1985 година. Таа трипати била во брак и има две деца.

Кариера[уреди | уреди извор]

Деш се појави за првпат на телевизија во 1982 година, кога ја добила улога во филмот Фаррел: За народот, на каналот Ен-Би-Си, но сцените на која таа глумеше не беа емитувани. Нејзиното прво познато појавување на телевизија беше во 1985 година во "Козби Шоу" и во серијата Принцот од Бел-Ера 1990 година. Во 1998 година, таа одигра значајна улога во серијата ТВ 101, која сепак не успеа да се сними по само 13 емитувања. Таа се појави за првпат во филмот и во 1998 година, добивајќи улога во комедиското Движење.

Деш е позната по нејзините улоги во филмот Flickered Blonde од 1995 година, во Motion 1998, Mo's Money (1992), Shakespeare Operation (1994) и Стјуардеса во акција. Покрај тоа, Деш, исто така, се појави во ТВ серијата Град на криминалот: Лас Вегас, слободни девојки и многу други. Фокс њус го има своето шоу преку ден.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]