Прејди на содржината

Стенвајк

Координати: 52°47′N 6°07′E / 52.783° СГШ; 6.117° ИГД / 52.783; 6.117
Од Википедија — слободната енциклопедија
Стенвајк, Оверајсел, Холандија
град
Бастион на утврдувања околу стариот град
Бастион на утврдувања околу стариот град
Грб на Стенвајк, Оверајсел, Холандија
ЗемјаХоландија
ПокраинаОверајсел
ОпштинаSteenwijkerland
Население (1 January 2007)18,655

Стенвајк — град во Холандија во покраината Оверајсел. Градот се наоѓа во општината Стенвајкерланд. Тој е најдолгиот град во целата општина.

Стенвајк ги добил градските права во 1327 година. За време на осумдесетгодишната војна (1568–1648) беше освоен од страна на Шпанците во, 1581 година, но после опсадата на Стенвајк во 1592 година бил повратен од страна на Холандија во 1592 година.

Стенвајк беше посебна општина до 2001 година, кога се спои со Бредевиеде и Ајселхам. Новата општина прво беше наречена "Стенвајк", но подоцна беше преименувана во 2003 година во "Стенвајкерланд".[1]

Сообраќај[уреди | уреди извор]

Железничка станица: Стенвајк железничка станица

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ад ван дер Мер и Оно Бонстра, Именик на општините во Холандија, KNAW, 2006

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

52°47′N 6°07′E / 52.783° СГШ; 6.117° ИГД / 52.783; 6.117


Предлошка:Overijssel-geo-stub