Стела (Неапол)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Национален археолошки музеј на Неапол.

Стела е населба во Неапол, јужна Италија.[1] Областа го вклучува Националниот археолошки музеј, која се протега на север низ делот Санита од градот, до ридот Каподимонте и ги вклучува терените и зградите на музејот за уметности Каподимонте.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Dines, Nicholas T. (2012). Tuff City: Urban Change and Contested Space in Central Naples. Berghahn Books. стр. 33. ISBN 9780857452795.