Прејди на содржината

Стела Артоа (пиво)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пиво Стела Артоа

Стела Артоа (француски: Stella Artois) — пиво пилснер, првпат приготвено во 1926 година од Брувери Артоа во Лувен, Белгија.[1] Во својата оригинална форма, пивото е so 5,2% алкохол, стандардот во Белгија за пилснери. Пивото се продава и во други земји, вклучувајќи ги Обединето Кралство, Ирска, Канада и Австралија, каде што има помал процент на алхохол.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „The Oxford Companion to Beer Definition of Stella Artois“. Craft Beer & Brewing (англиски). Посетено на 2023-07-30.
  2. „Inbev expected to launch 4% Stella Artois“. web.archive.org. 2012-04-26. Архивирано од изворникот на 2012-04-26. Посетено на 2023-07-30.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)