Статус кво

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Статус кво е латински поим што значи сегашна, моментална состојба на односите. Да се одржи статус кво значи да се задржат нештата како што се моментално. Спореди со статус кво анте, што значи "состојба на нештата каква што била претходно."

Поврзано[уреди | уреди извор]