Старо оро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Старо е мешано македонско оро.[1]

Орото е живо и подвижно. Се игра на селски веселби.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ганчо Пајтонџиев: Македонски народни ора, Македонска книга, Скопје, 1973, стр. 126