Прејди на содржината

Стапче (клетка)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Неврон: „Стапчеста клетка“
Стапчеста клетка - Напречен пресек на мрежницата. Стапчињата се наоѓаат најдесно.
Напречен пресек на мрежницата. Стапчињата се наоѓаат најдесно.
МестоМрежница
ФункцијаФоторецептори на слаба светлина
Морфологијастапчеста форма
Претсинаптички врскинема
Посинаптички врскиБиполарни клетки и хоризонтални клетки
NeuroLexsao1458938856

Стапчињата се фоторецепторни клетки во мрежницата на окото. Овие клетки се одговорни за разликување на светлина и темнина. Стапчињата можат да одговорат на само еден фотон на светлина и се 100 пати поосетливи од чунчињата. Во просек, во човечката мрежница има 125 милиони стапчиња.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Curcio, C. A., K. R. Sloan, et al. (1990). "Human photoreceptor topography." The Journal of Comparative Neurology 292(4): 497-523.