Стадион Теди

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Стадион Теди
איצטדיון טדי
Teddy Kollek Stadium - Inside.JPG

Место Ерусалим, Израел

темели= 1990

Отворен 1992
Сопственик град Ерусалим
Игра
Гледачи 34,000

Координати: 31°45′4.20″N 35°11′26.22″E / 31.7511667° СГШ; 35.1906167° ИГД / 31.7511667; 35.1906167

Стадионот Теди (хебрејски:אצטדיון טדי‎, Itztadion Teddy) е стадион кој се наоѓа во Ерусалим, Израел, поточно на Булевар 404. Наречен е по поранешниот градоначалник на Ерусалим Теди Колек (19112007), кој бил еден од главните потикнувачи за изградба на оваа арена.

Овој стадион моментално го користат фудбалските клубови од Ерусалим, Беитар Ерусалим и Хапоел Ерусалим.

Во прво време, стадионот имал сместивост од 12 000 гледачи, но со неговата реконструкција во 1997 година, сместивоста се зголемилa на 21 600 гледачи.