Стадионул Дан Палтинишану

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стадионот во 2009

Стадионот Дан Палтинишану (романски: Stadionul Dan Păltinișanu) бил повеќенаменски стадион во Темишвар, Романија. Тој беше вториот по големина стадион во Романија, со капацитет од 32.972 седишта. До неговото затворање во 2022 година, најчесто се користел за фудбалски натпревари од локалниот тим, SSU Politehnica Timișoara. Стадионот го добил името по фудбалерот Дан Палтинишану (1951–1995) кој играл 10 сезони во ФК Политехника Темишвар. Стадионот се урнал за изградба на нова арена со 30.000 седишта.

Историја[уреди | уреди извор]

Стадионот бил официјално отворен на 1 мај 1963 година, а потоа бил именуван на 1 мај. Изградбата на стадионот ја направиле работниците од градските фабрики. Неговата структура била слична на онаа што се користела за изградба на повеќето романски стадиони од тоа време, односно набиена земја. Ова конструктивно решение се покажало како крајно проблематично, бидејќи набивањето на земјата со текот на времето довело до влошување на стадионот. Оригиналниот капацитет бил 40.000 на клупи, но во 2005 година, кога беа поставени пластичните седишта, капацитетот бил намален на 32.972. Системот за рефлектор, со густина од 1.456 lx, бил отворен во 2003 година, на натпреварот против Петролул Плоешти. По две генерални реновирања, во 2002 и 2008 година, местото можело да биде домаќин на натпревари од Лигата на шампионите на УЕФА. Тоа бил објект со четири ѕвезди со сите капацитети потребни за тимот, интернет за прес-салата, 30 камери за видео надзор, електрично загреан терен, автоматизиран систем за наводнување и модерен резултат.

Закупец бил и романската фудбалска репрезентација. Првиот натпревар што го одиграла репрезентацијата на Дан Палтинишану во март 1983 година против Југославија. Оттогаш се одиграале уште шест натпревари, последниот во март 2010 година против Израел.

Конечно бил затворен на 25 февруари 2022 година, бидејќи повеќе не ги исполнувал стандардите за квалитет. Последниот настан на стадионот бил натпревар од Лига 2 помеѓу Поли Темишвар и Петролул Плоешти за време на кој рефлекторот двапати се затемнил и на тој начин градскиот тим загуби на „зелената маса“.

Поврзано[уреди | уреди извор]