Срце на ангелот

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Срцето на ангелот е документарен филм снимен од режисерот / продуцент Моли Динин во 1989 година, пред реновирањето во 1992 година на тогаш 100-годишната станица на метро Анхел во лондонското метро . [1] Првпат беше прикажан во серијалот 40 минути на BBC2 на 23 ноември 1989 година.

Филмот опфаќа 48 часа во секојдневниот живот на луѓето кои работат во станицата, вклучувајќи ги и надзорникот на метро во Лондон, Реј Стокер, продавачот на билети Дерек Перкинс, групите жени наречени „флафери“ кои чистат човечка коса надвор од шините за да ги избегнат опасност од пожар и банди на мажи кои работат со пиксови во скоро црни услови за да реновираат делови од патеката навреме за следниот ден.

На овој документарец му беше доделена Документарната награда од Кралското телевизиско друштво, и е вклучен во првиот том од Колекцијата Моли Динин, издаден од Британскиот филмски институт во 2011 година.

 2. "40 Minutes 'Heart of the Angel'" https://www.bbc.co.uk/iplayer/episode/b0074tkn/40-minutes-heart-of-the-angelПредлошка:UK-documentary-film-stub

  1. „Molly Dineen: Six Months Lost on the London Underground“. Capturing Reality: The Art of Documentary. National Film Board of Canada. Архивирано од изворникот на 3 July 2009. Посетено на 2009-09-03.