Средоземна дебелоглавка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Средоземна дебелоглавка
Gegenesnostrodamus.jpg
Мажјак лево, женка десно
Научна класификација
Царство: Animalia
Колено: Arthropoda
Класа: Insecta
Ред: Lepidoptera
Семејство: Hesperiidae
Род: Gegenes
Вид: G. nostrodamus
Биномен назив
Gegenes nostrodamus
(Fabricius, 1793)[1]
Синоними
  • Hesperia nostrodamus Fabricius, 1793
  • Philoodus nostrodamus
  • Pamphila proclea Walker, 1870
  • Gegenes karsana Moore, 1874

Средоземна дебелоглавка (Gegenes nostrodamus) е пеперуга од семејството на дебелоглавки. Пеперугата ја има и во Македонија.

Опис[уреди | уреди извор]

Пеперугата е кафена. Во основата има црна боја. Внатрешните маргини на предниот дел на крилјата се посветли, а кај женката има и бело дамки. Горната страна е посветла, со понеприметливи бели дамки кон врвот на крилјата. Должината не е поголем од 2,5 см. Оваа пеперуга живее во Јужна Европа, Северна Африка и Западна Азија. Лета во август. Може да се најде во посушни предели[2] Возрасните летаат од мај до октомври и имаат повеќе генерации годишно. Распонот на крилјата е од 15 до 16 мм.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Gegenes at funet.fi
  2. Watson, E. Y. 1891. Hesperiidae Indicae: descriptions of the Hesperiidae of India, Burmah and Ceylon. Madras.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]