Средна Река (округ во Гамбија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Положај округа Средња Река у Гамбији
Средна Река

Средња Река (Central River) е еден од шестте окрузи во Гамбија. Административен центар е Џанџанбурех.

Области[уреди | уреди извор]

Округот Средна Река е поделен на 10 области:

Население[уреди | уреди извор]

Година Бр. жители
1963. 64.755
1973. 101.901
1983. 126.004
1993. 156.021
2003. 185.897
2005. 190.616
2006. 192.916
2007. 195.173
2008. 197.245

Видете уште и[уреди | уреди извор]