Список на градоначалници на Истанбул

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Податотека:Ekrem Imamoglu (cropped).jpg
Екрем Имамоглу, моментален градоначалник на Истанбул

Следува список на градоначалници на Истанбул, Турција:

Османлиско Царство[уреди | уреди извор]

1453-1858[уреди | уреди извор]

1858-1876[уреди | уреди извор]

1876-1908[уреди | уреди извор]

1908-1923[уреди | уреди извор]

Република Турција[уреди | уреди извор]

1923-1960[уреди | уреди извор]

1960-1963[уреди | уреди извор]

1963-1980[уреди | уреди извор]

1980-1984[уреди | уреди извор]

1984-денес[уреди | уреди извор]