Омов закон: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 3 бајти ,  пред 12 години
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот Додава: mg:Lalan'i Ohm)
Нема опис на уредувањето
</math>
 
кајштокаде што '''J''' е [[густина на струја]]та (струја по единична површина), '''σ''' е [[електрична спроводливост|електричната спроводливост]], а '''E''' е [[електрично поле|електричното поле]] (во волти по метар).
 
== Референци ==

Прегледник