Разлика помеѓу преработките на „Федеративна Народна Република Југославија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Федеративна Народна Република Југославија''' или скратено '''ФНРЈ''' било името на [[Југославија]] во периодот од 1945 - 1963. Ова име државата го добила по доаѓањето на власт на [[КПЈ]] кон крајот на фашистичката окупација. Комунистите, кои биле и доминантната антифашистичка сила и носител на ослободувањето на Југославија во текот на [[Втората светска војна]], му го забраниле враќањето во земјата на кралското семејство [[Караѓорѓевиќи од Србија|Караѓорѓевиќ]] и прогласиле [[република]] уште во 1943. на Второто заседание на [[АВНОЈ]]. На третото заседание на АВНОЈ, во 1945 година, државата била преименувана во ФНРЈ.
 
941.847

уредувања

Прегледник