Клавдиј Птоломеј: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
Бот Додава: tl:Tolomeo; козметички промени
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот Додава: az:Ptolomey)
с (Бот Додава: tl:Tolomeo; козметички промени)
'''Клавдиј Птоломеј''' ([[Латински јазик|лат.]] Claudius Ptolemaeus,[[Грчки јазик|грчки]]Κλαύδιος Πτολεμαῖος) е познат римски историчар, географ и астроном, којшто живеел во [[Александрија]].
 
== Име и потекло ==
Се предпоставува дека бил припадник на грчката заедница во Египет. Но исто така потојат податоци кои укажуваат дека е можно да бил хеленизиран египќанин.
{{Биог-никулец}}
[[ta:தொலெமி]]
[[th:ทอเลมี]]
[[tl:Tolomeo]]
[[tr:Batlamyus]]
[[uk:Клавдій Птолемей]]

Прегледник