Разлика помеѓу преработките на „Трентски собор“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 15 бајти ,  пред 11 година
с
Бот менува: Image -> Податотека
(Мала промена)
с (Бот менува: Image -> Податотека)
[[ImageПодатотека:Tizian_083b.jpg|240px|thumb|left|[[Тицијан]]: Папата [[Папа Павле III|Павле III]] го отвора Соборот од Тренто]]
 
'''Соборот од Тренто''' бил деветнаесеттиот [[Вселенски собор]] на [[католичката црква]]. Се состанал во [[Тренто]], денес северна [[Италија]] на 13. декември 1545, и траел, во 25 сесии низ три периоди, сѐ до 4. декември 1563. Првите 8 сесии се одржале во Тренто (1545-1547), 9.-11. сесија во [[Болоња]] (1547), 12.-16. во Тренто (1551-1552), а последните 9 сесии се одржале повторно во Тренто (1559-1563). Со соборот претседавале тројца папи: [[Папата Павле III]] до 1547, [[Папата Јулиј III]] до 1552 и [[Папата Пио IV]] до 1563.
941.847

уредувања

Прегледник