Разлика помеѓу преработките на „Гига-“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 253 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
с (Бот Додава: ru:Гига-)
*Гигахерц — брзина на пресметување на компјутерски [[процесор]], на пример 3 GHz = 3 000 000 000 [[Херц|Hz]]
[[Категорија:SI систем]]
 
Поголемо од гигабајт е терабајтот. Ако 1 гигабајт содржи 1000 мегабајти тогаш 1 терабајт содржи 1000 гигабајта или 10000 мегабајти или 1000000 бајти
 
[[br:Giga]]
4

уредувања

Прегледник