Ye Cracke: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 264 бајти ,  пред 1 година
Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8
[проверена преработка][проверена преработка]
с (ставена Категорија:Пабови во Ливерпул користејќи го HotCat)
(Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8)
| location = [[Ливерпул]], Англија
}}
'''Ye Cracke''' (изговорено: Д Крек) ― паб на улицата Рајс покрај улицата Хоуп во [[Ливерпул]], Англија. Името е на [[Староанглиски јазик|старoанглиски јазик]].<ref>{{Наведена мрежна страница |url=http://www.liverpool.com/listings/ye-cracke.html |title=архивска копија |accessdate=2021-01-28 |archive-date=2012-03-11 |archive-url=https://web.archive.org/web/20120311004156/http://www.liverpool.com/listings/ye-cracke.html |url-status=dead }}</ref> И покрај името, „Ye Cracke“ е всушност паб од 19 век. „Воената канцеларија“ е мала просторија во пабот, која е неговиот најстар дел и некогаш била користена за дискутирање на делови од Бурската војна.
 
Збирка од околу 20 цртежи на месни згради се прикажани на ѕидот и сите датираат од доцните 1960-ти. Има историски врски со „[[Битлси|Битлси]]“ затоа што бил често посетуван од [[Џон Ленон]] и неговата девојка Синтија кога биле во уметничкото училиште,<ref>http://www.beatlesource.com/savage/1950s/58.10.xx%20ye%20cracke/58.10.xxcracke.html</ref> како и бендот „The Quarrymen“, на кои им виси плакета во барот. Лекарите Томас Сесил Греј и Џон Халтон ги осмислиле техниките опишани во нивната книга од 1946 година, „''Миљоказ во анестезија''“, додека биле во пабот.
30.812

уредувања

Прегледник