Разлика помеѓу преработките на „Агрегат“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додаден 351 бајт ,  пред 6 месеци
#WPWPMK
(#WPWPMK)
[[Податотека:Portable electrical generator angle.jpg|мини|десно|300п|Агрегат, е всушност спој од мотор со внатрешо согорување како погонска машина и електричен генератор за производство на електрична енергија.]]
'''Агрегат''' или '''Генератор на мотор''' — комбинација на електричен генератор и мотор (примарен двигател) монтирани заедно за да формираат единствено парче опрема. Оваа комбинација се нарекува и гарнитура за генератори на мотори или ген-ген. Во многу контексти, моторот се зема здраво за готово и комбинираната единица едноставно се нарекува генератор. Генераторот на моторот може да биде фиксна инсталација, дел од возило или да биде доволно мал за да биде пренослив.
 
1.682

уредувања

Прегледник