Разлика помеѓу преработките на „СВОТ (анализа)“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 1 година
clean up, replaced: листа на → список на using AWB
с (Bot: Migrating 46 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q175096 (translate me))
(clean up, replaced: листа на → список на using AWB)
'''СВОТ анализа''' е метод на стратешко планирање, кој се користи за проценка на предностите, слабостите, можностите и заканите, вклучени во некој [[проект]] или [[бизнис]] потфат. Тоа вклучува одредување на целта на бизнис потфатот или проектот и идентификување на внатрешни или надворешни фактори, поволни или неповолни , за да се постигне целта. Оваа техника му се припишува на Алберт Хамфри, кој водеше конвенција на Универзитетот Стенфорд во 1960-тите и 1970-тите, користејќи податоци од годишната листасписок на “Форчн” на 500-те најголеми американски корпорации.
 
СВОТ анализата прво мора да започне со одредување на посакуваната крајна состојба или цел. СВОТ анализата може да биде вклучена и во моделот на стратешко планирање. Стратешкото планирање беше предмет на многу истражувања.
:*Маркетинг менаџерите, исто така можат да подготват и да надгледуваат различни начини на скенирање на опкружувањето и процеси на конкурентна интелигенција, за да помогнат во идентификувањето на трендовите и да ја информираат компанијата за маркетинг анализата.
 
Употребување на СВОТ за да се анализира позицијата на пазарот на консултантските куќи за мал менаџмент, со специјализација во областа на Управување со човечки ресурси (УЧР).
 
{| class="wikitable"
| експертиза на партнерско ниво во областа на консултантски услуги на УЧР (Управување со човечки ресурси)||не е во состојба да се справи со мултидисциплинарни задачи поради големината или недостаток на способност||одреден пазар за консултантски услуги во други области покрај УЧР (Управување со човечки ресурси)||други мали консултантски куќи кои се обидуваат да го освојат пазарот
|}
 
 
{{DEFAULTSORT:СВОТ Analysis}}

Прегледник