Разлика помеѓу преработките на „Авогадров број“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
+kategorija
(+interwikis i vnimanie)
с (+kategorija)
 
Бројот на единки (N) во 1 mol од секоја супстанција е секогаш еднаков на 6,022x1023 и се нарекува '''Авогадров број'''. Во чест на италјанскиот научник Авоградо.
 
[[Категорија:Физика]]
 
[[ar:عدد أفوغادرو]]
2.137

уредувања

Прегледник