Сесиско ниво: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 28 бајти ,  пред 3 години
с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
{{викифицирање}}{{OSIModel}}
'''Сесиското ниво''' (анг. ''Session Layer'') е петтиот слој од седумслојскиот [[OSI модел]] на [[сметачка мрежа|компјутерските мрежи]].
Сесиското ниво обезбедува механизам за отворање, затворање и управување со сесијата помеѓу крајниот корисник на апликациските процеси т.е. полупостојан дијалог. Комуникациските сесии се состојат од барања и одговори кои се јавуваат помеѓу апликациите. Сервисите на сесискиот слој најчесто се користени во апликациските средини кои ги користат далечинските процедурални повици (''RPCs'').
Пример за сесиско ниво е OSI протоколот познат како X.225 или ISO 8327. Во случај на губење на конекција овој протокол може да се обиде да ја поправи конекцијата. Ако врската не се користи во подолг период, на сесискиот слој може да се затвори и повторно да се отвори. Тој може да биде истовремено во две насоки (''full-duplex'') или најизменично во две насоки (''half-duplex'') и обезбедува синхронизациски поени во тек на разменување на пораки.
428

уредувања

Прегледник